» Biten Projelerimiz

Mardin / Mazıdağı / Ömürlü ve Yücebağ Köyleri (2019)

Mardin Mazıdağı bölgesi kan davalarının ve erken yaşta evliliklerin sıkça görüldüğü bir yerleşim bölgesidir. Bölgede şiddet ve istismar vakalarının yoğun olarak görülmesinin altında, bölgenin geleneksel ataerkil yapısının yanı sıra dini inançların, etnik ve kültürel yapıların da etkileri bulunmaktadır. Projenin öncelikli amaçlarından biri, psikososyal destek çalışmaları aracılığıyla çocuklara kendi haklarını öğrenmeye, kendilerini cinsel şiddetten korumaya, duygularını ifade edebilmeye ve sorun çözmeye yönelik beceri kazandırmaktır. Köylerde inşa ettiğimiz Ömürlü ve Yücebağ Köy İlkokulları çocukların eğitime ulaşılabilirliği arttırılmış, bu destekle ve ailelere verilen eğitimle erken yaşta zorla evliliklerin önlenmesine çalışılmıştır.

Erken yaş evliliklerinin, çocuğa yönelik şiddet olgularının sıklıkla görülmesinin altında yatan sebeplerden biri ebeveynlerin okuryazar olmaması ve konuyla ilgili yeterli bilgiye sahip olamamalarıdır. Yöre halkının toplumsal cinsiyete dayalı algısına, çatışma çözmeye ve okuma yazma öğrenmeye yönelik çalışmalar projenin başarıyla sonuçlanmasını sağlamıştır.

Ömürlü Köyünde 3 sınıflı, 2 tuvaleti; Yücebağ Köyünde ise 2 sınıflı, 1 okuma odası, 1 öğretmen odası ve 2 tuvale olan okul binaları Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) kriterlerine uygun olarak tamamlanmıştır. Ayrıca, okul iç mobilyaları (sıra, sandalye ve tahta gibi) MEB tarafından karşılanırken, öğrencilerin tüm eğitim ihtiyaçları (kütüphane, anasınıfı materyalleri, kırtasiye, çanta) WHR tarafından temin edilmiştir.

Proje Dönemi: Haziran-Temmuz 2019, Proje Direktörü: Ayten Zara, Proje Koordinatörleri: Dilan Bozdağ, Esra Zırhlıoğlu, Tuğçe Merve Aytaç, Proje Asistanları: Beyza Köseoğlu, Ecem Uysal . Proje Teknik Ekibi: Sinan Kaan Yerli, Nurettin Demir, Erhan Demir, Tarık Akan, Hurşit Demir. Gönüllüler: Kaan Demir, Didem Sercan , Sena Elbaşı, Duygu Solmaz, Melisa Cenal, Senem Cenal, Duru Eğrilmez, Zeliha Gürel, Peren Türk, Tolga Erdoğan, Yağmur Şahnaoğlu, Can Toğa, Ayten Hazel Berçin, Özlem Şimşek.

Teşvikiye Mh.

Ihlamur Nişantaşı Yolu Sk. No: 56/4

34365 Şişli İstanbul

  • RSS Besleme
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon

© 2015 Dünya İnsani Dayanışma Derneği (DidDer / WHR)