» Biten Projelerimiz

Malawi / Dedza Bölgesi / Mtakataka Köyü (2019)

Malawi Cumhuriyeti Afrika kıtasının güneydoğu bölümünde yer alan ve dünyanın en yoksul ülkelerinden biridir. Afrika kıtasının en temel sorunlarından biri olan temiz suya erişim problemi dünyanın bu yoksul ülkenin kırsal bölgelerinde daha elzem bir ihtiyaç olarak görülmektedir. Malawi dünya sıralamasında çocuk evliliklerinin sıklıkla görüldüğü ilk 5 ülkeden biridir ve ülkede kız çocuk nüfusunun yarısından fazlası erken yaşta zorla evlendirilmektedir. Ayrıca eğitime ulaşılabilirlik, özellikle kırsal bölgelerde ekonomik ve sosyal koşulların yetersiz olması ile birlikte mevcut öğrenci kapasitesini kaldırabilecek bina sayısının azlığından dolayı oldukça düşük seviyededir.

 

Kadınlar ve kız çocukları sıklıkla cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalmakta, ne yazık ki sığınma evlerinin olmaması sebebiyle şiddet ile yaşamak zorunda kalmaktadır. Çocuk evlilikleri ve cinsel şiddete karşı saygı değer çalışmaları olan Dedza Bölgesi Şefi Theresa Kachindamato ve bölge belediyesi başkanı Gift Balaka işbirliğiyle;

  1. Mtakataka Köy Okulu inşaatı başlatılmış inşaatı devam etmektedir.

  2. Şiddet mağduru kadın ve kız çocuklarının barınma, korunma ve rehabilitasyonlarına yönelik Sığınma Evi projesi başlatılmış, inşaatı devam etmektedir.

  3. Dedza Bölgesinde temiz suya erişimi sağlamak amacıyla Mtakataka Köy Okulu bahçesinde ve Mtakataka Köyünde 2 su kuyusu projesi tamamlanmıştır.

  4. Dedza bölgesinden faklı köylerden gelen yaklaşık 500 çocuk ve ergene yönelik oldukça kapsamlı psikososyal ve akademik destek çalışmaları yürütülmüştür.

Proje Dönemi: Ağustos-Eylül 2019, Proje Direktörü: Ayten Zara, Proje Koordinatörleri: Dilan Bozdağ, Esra Zırhlıoğlu, Proje Asistanı: Beyza Köseoğlu. Proje Teknik Ekibi: Sinan Kaan Yerli. Gönüllüler: Kaan Demir, Duygu Solmaz, Alihan Yılmaz, Duru Eğilmez, Merve Gençer, Aleyna Aydoğdu, Can Jack Page, Joseph.

Teşvikiye Mh.

Ihlamur Nişantaşı Yolu Sk. No: 56/4

34365 Şişli İstanbul

  • RSS Besleme
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon

© 2015 Dünya İnsani Dayanışma Derneği (DidDer / WHR)