» Biten Projelerimiz

Kars / Sarıkamış / Kozan Köyü (2018)

Kars- Kozan, Türkiye`nin en doğusunda bulunan ve erken yaşta evliliklerin en yoğun olarak görüldüğü ikinci yerleşim bölgesidir. Ayrıca coğrafi koşullardan dolayı kış şartları çetin geçmekte ve eğitime ulaşılabilirlik zor olmaktadır. Bu sebeple bu projenin öncelikli amacı, erkek ve kız çocuklarının kendi haklarını fark edebilmelerini sağlamak, eğitime ulaşılabilirliği arttırarak daha fazla çocuğun eğitim alma hakkının gözetilmesi ve eğitime verilen bu destekle erken yaşta evliliklerin önüne geçilmesine olanak sağlamaktır.

Bu amaçlar doğrultusunda WHR Gönüllü ekibi proje süresince bölgedeki inşaat çalışmalarında inşaat ekibine yardımcı olmanın yanı sıra psikososyal destek çalışmaları da yürütmüşlerdir. Psikososyal destek çalışmalarında çocuklar ve ergenler cinsellik ve cinsel şiddet konularında bilinçlendirilmiş ve çeşitli yaratıcı drama ve sanat atölyelerine katılarak zihinsel ve duygusal gelişme sağlamışlardır.

Kozan köyü içerisinde bulunan bir evde konaklayan WHR ekibi çalışmalardan arta kalan zamanlarda köy halkı ile sıcak bir ilişki kurmuştur. Kadınların ve çocukların günlük işlerinde yardımcı olmakla birlikte eğitici, öğretici ve eğlenceli zamanlar geçirmişlerdir. Bu etkileşimin bir sonucu olarak köy halkına ve çocuklara eğitimin önemi günlük yaşamın içerisinde sunulmuştur. Proje sonunda okula gönderilmeyen kız çocuklarının yeni eğitim-öğretim döneminde okul kayıtlarının aileleri tarafından yapılması, projenin nihai amacına ulaşması adına bir örnek teşkil etmektedir.

Okul yapımı,1 anasınıfı, 3 ilkokul dersliğine erişim imkânı sağlamıştır. Okul binasının yapımı Millî Eğitim Bakanlığının kriterlerine uygun olarak tamamlanmıştır. Ayrıca, okul iç mobilyaları (sıra, sandalye ve tahta gibi) MEB tarafından karşılanırken, öğrencilerin tüm eğitim ihtiyaçları (kütüphane, ana sınıfı materyali, kitap, kalem, defter ve çanta gibi) WHR ve çalışma ortakları tarafından temin edilmiştir.

Proje Dönemi: Haziran-Eylül 2018 (21 gün), Proje Direktörü: Ayten Zara, Proje Koordinatörü: Esra Zırhlıoğlu, Proje Asistanı: Beyza Köseoğlu. Proje Teknik Ekibi: Nurettin Demir, Erhan Demir, Tarık Akan, Sinan Kaan Yerli, Hurşit Demir. Gönüllüler: Kaan Demir, Ebru Canberk, Nazlı Yıldız, Sena Bekar, Didem Sercan, Beril Burdu.

Teşvikiye Mh.

Ihlamur Nişantaşı Yolu Sk. No: 56/4

34365 Şişli İstanbul

  • RSS Besleme
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon

© 2015 Dünya İnsani Dayanışma Derneği (DidDer / WHR)