» Biten Projelerimiz

Uganda / Bukaya (2017)

Uganda yaklaşık 2.5 milyon kimsesi olmayan çocuğun yaşadığı, yokluğun ve yoksunluğun toplumun hemen hemen her kesiminde görüldüğü bir ülkedir. Bu çocukların büyük çoğunluğu aileleri tarafından ekonomik sebeplerden ötürü yetimhanelere bırakılmıştır. Bu sebeple bu projenin öncelikli amacı, gelir kaynağı sağlama projesinin yanı sıra sürdürülebilir tarım ve su kuyusu projeleri ile birlikte psikososyal destek çalışmaları yürüterek bölgede yaşayan çocuklar ve ailelerinin yaşam koşullarını iyileştirebilmektir.

Gerçekleştirilen psikososyal destek çalışmaları içerisinde 10 kişilik WHR gönüllü ekibi Bukaya bölgesindeki ihtiyaç sahibi çocuklara ulaşmıştır.  Amaç müzik, dans, oyun ve sanat terapisi yöntemleriyle Karama Çocuklar Evi’ndeki çocukların kendilerini duygusal olarak ifade etmelerine olanak sağlamak amaçlanmıştır. Aynı zamanda birebir ve grup etkileşimleri sosyal gelişimlerine yardım edebilmek için de etkili olmuştur. Gelir kaynağı geliştirme projesiyle çocuklarını çocuklar evine bırakmak zorunda kalmış ailelerin ve bekar annelerin ekonomik durumlarını iyileştirebilmek için çiftlik hayvanları (keçi, tavuk ve inek) bağışlanmıştır. Temiz suya erişimin sağlanması için elle çalışan ve bir pompa ile desteklenen yeni bir sondaj deliği açılmıştır. Su kuyusunun hemen yanında, sürdürülebilir tarım projesi kapsamında Karama Çocuklar Evinin 10 dönümlük arazisi ekine hazır hale getirilip çeşitli sebze tohumları gönüllüler tarafından ekilmiştir. Ayrıca meyve ağaçları ekimi (portakal ve mango ağaçları gibi) ve diğer bahçe işlerinin de geliştirilmesi sağlanarak sürdürülebilir gıda üretimine destek sağlanmıştır.

Bukaya halkı, Karama çocukları ve WHR ekibi arasında güçlü bir bağ oluşturan bu çalışmalar iki farklı kültürün kaynaşması ile birlikte öğretici ve geliştirici bir örnek olmuştur.

Proje Dönemi: 25 Temmuz - 10 Ağustos 2017 (15 gün), Proje Direktörü: Ayten Zara, Proje Koordinatörü: Esra Zırhlıoğlu, Proje Asistanları: Tuğçe Merve Aytaç, Beyza Köseoğlu,  Gönüllüler: Kübra Arıkan, İrem Soyturk, Irmak Bakırezen, Ecem Uysal, Can J.Page, Cheta Akuche.

Teşvikiye Mh.

Ihlamur Nişantaşı Yolu Sk. No: 56/4

34365 Şişli İstanbul

  • RSS Besleme
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon

© 2015 Dünya İnsani Dayanışma Derneği (DidDer / WHR)