» Biten Projelerimiz

Nepal / Katmandu / Lele Köyü (2016)

25 Nisan 2015 tarihinde Nepal/Katmandu bölgesinde 7.8`lik bir deprem meydana gelmesi ile birlikte yaklaşık 10,000 kişi hayatını kaybederken 20,000’den fazla kişi yaralanmıştır. Binlerce ev, işyeri ve kamu binası yıkılmış ya da ciddi oranda zarar görmüştür. Zarar gören binalar arasında sayısı binleri geçen okullarda bulunmaktaydı. Dolayısı ile çocuklar deprem sonrasında ya güvenli olmayan binalarda eğitimlerine devam etmek zorunda kalmışlardır ya da okula gidememişlerdir. Bu sebeple bu projenin öncelikli amacı çocukların eğitim hayatlarına devam edebilmelerini sağlamak olmuştur.  Gönüllü ekip Katmandu’ya 24 km uzaklıkta bulunan Lele köyüne, ağırlıklı olarak kast sisteminin en alt kısmında bulunan ve yokluk ve yoksunluk çeken Tamang Halkının yaşadığı bir bölge olan Lele köyünde bir ilkokul inşa etmiştir.

Okul yapımı, 1 anasınıfı, 2 ilkokul dersliğine erişim imkânı sağlamıştır. Öğrencilerin tüm eğitim materyal ihtiyaçları (kütüphane, kitap, kalem, defter ve çanta gibi) WHR ve çalışma ortakları tarafından temin edilmiştir. Proje suresince WHR ekibi bölgedeki tüm çalışmalara katkı sağlamıştır. İnşaat ekibine okul yapımında yardımcı olmanın yanı sıra, yöre halkına yönelik şiddet olgusu üzerinden bilinçlendirme çalışmaları ile birlikte çocuklara yönelik ihmal ve istismar çalışmaları, çeşitli sanatsal ve oyun aktiviteler yapılmıştır.

Okul yapım aşamasında gönüllü ekibe inşaat alanındaki yapım çalışmalarına yöre halkının büyük desteği olmuştur. Günümüz modern teknolojisine uzak kalınan bölgedeki zorlu çalışmalarda ilkel yöntemler kullanılarak hedefe ulaşılmıştır.

Proje Dönemi: 1-21 Ağustos 2016 (30 gün), Proje Direktörü: Ayten Zara, Proje Teknik Destek Uzmanı: Sinan Kaan Yerli, Gönüllüler: Esra Zırhlıoğlu, Dilan Bozdağ, Sena Seçkin, Başak Kırık, Can J. Page, Bilge Irmak Yerli.

Teşvikiye Mh.

Ihlamur Nişantaşı Yolu Sk. No: 56/4

34365 Şişli İstanbul

  • RSS Besleme
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Social Icon
  • Facebook Social Icon

© 2015 Dünya İnsani Dayanışma Derneği (DidDer / WHR)