Dr. Serap Alptekin (PdH)

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Lisans (2000), Boğaziçi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans (2002) ve Boğaziçi Üniversitesi Klinik Psikoloji Doktora (2014) mezunudur. 

18 yıldır klinik alanda psikoterapist olarak çalışmakta, ağırlıklı olarak da bireysel ve toplumsal travmalar, krizler ve afetler, ayrılık, kayıp, yas süreçleri, stres ve özbakım, ilişkisel problemler ve psikosomatizasyon alanlarında çalışmaktadır. Şiddet, cinsel istismar, savaş, göç ve mültecilik alanlarındaki projelere klinik süpervizyon ve özbakım desteği vermektedir. 

Ruh sağlığı alanı uzmanlarında, gazetecilerde, doktorlarda ve arama kurtarma ekiplerinde ikincil travma, tükenmişlik ve özbakım konularında psikoeğitim ve destek çalışmaları yürütmektedir. Yaratıcı düşünme ve öğrenme teknikleri, zaman yönetimi ve stresle etkili baş etme üzerine kurumsal eğitimler vermektedir. Son yıllarda art arda yaşanan toplumsal travmaların, krizlerin ve afetlerin insanlar, kurumlar ve toplum üzerindeki etkilerine yönelik projeler yürütmekte, çalışana destek programları kapsamında “Zor zamanlarda psikolojik sağlığımızı nasıl koruruz?” üzerine özbakım eğitimleri ve psikososyal destek hizmetleri vermektedir. “İdealist: İdeal satışın rehberi ve satış psikolojisi” kitabının iki yazarından biridir. Kadir Has Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim görevlisidir. Türk Psikologlar Derneği (TPD) İstanbul Şubesi yönetim kurulunda 10 yıl boyunca farklı görevlerde bulunmuş; bunun 4 yılında Şube Başkan Yardımcısı ve son 2 yılında ise TPD İstanbul Şube Başkanı olarak görev yapmıştır. 

Şu anda da Türk Psikologlar Derneği Kriz, Afet ve Travma Birimi üyesidir; Marmara, Van ve Elazığ depremlerinde, Antakya sel felaketinde, Ankara ve Suruç’taki patlamalarda, büyük şehirlerdeki terör saldırılarında, darbe girişimi sonrasında, uçak kazalarında ve son dönemde de Covid-19 salgın sürecinde KORDEP kapsamında yürütülen psikososyal destek çalışmalarının hem koordinasyonunda hem de saha çalışmalarında görev almıştır, almaktadır. 

COVİD-19 SALGINININ VE TOPLUMSAL TRAVMALARIN PSİKOLOJİK ETKİLERİ ÜZERİNE RÖPORTAJLARIMDAN VE TV PRG KONUKLUKLARIMDAN BAZILARI:

 https://www.sozcu.com.tr/2020/saglik/corona-gunlerinde-psikolojik-sagligi-dengedetutmanin-10-yolu-5704364/

 https://yeni1mecra.com/klinik-psikolog-dr-serap-altekin-hayatta-kalmak-kadar-birbirimizihayatta-tutmak-da-onemli/ http://media4democracy.org/news/hayat-kendine-her-zaman-bir-yol-bulacaktir