Dr. Özge Kantaş (PdH)

Sosyal psikolog ve psikodramatisttir. Motivasyon, sürdürülebilir gelişim ve esenlik, benlik, temel psikolojik ihtiyaçlar, özşefkat, özyönetim, girişimcilik, işsizlik ve istihdam, ebeveynlik, sosyal politika, kamu yönetiminde insan unsuru, yönetim psikolojisi gibi konular üzerine akademik çalışmalarının yanı sıra bu alanlarda uygulamalı çalışmalar yapmış ve projeler yürütmüştür.

 Lisansını (2010) ODTÜ Psikoloji Bölümünde tamamladıktan sonra ODTÜ’de Sosyal Psikoloji masterı yapmış ve benlik sureclerini calistigi tezi o sene (2013) ”Yılın Tezi Ödülü” almıştır. Bu sefer Endüstri ve Örgüt Psikolojisi alanında doktoraya başlayıp, tüm derslerini de tamamlamış, fakat bırakıp ”evim” dediği sosyal psikolojiye geri dönmüştür. Doktorası (2018) yine Sosyal Psikoloji alanındadır ve tezi genc issizligi-istihdaminin motivasyonel surecleri ile psikolojik sonuclari hakkındadır.Türkiye’de oldugu sure boyunca uzun yıllar kreşlerde danışmanlık yapmış ve bildiği birçok şeyi önce çocuklardan öğrenmiştir. Yüksek lisans ve doktorası boyunca Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (2012- 2018) Yönetim ve Çalışma Psikolojisi anabilim dalında araştırma görevlisi olarak geleceğin genç sosyal politikacıları ile umutla çalışmıştır.

 Politik düzeyde alinacak kararlarin psikolojik yansımaları konusunda ogrencileriyle alan arastirmalari ve calismalari yapmanin koruyucu ve önleyici bir ruh sagligi müdahalesi oldugunu ogretmekten hep keyif almistir. 2018’de bir süre TOBB Üniversitesi Psikoloji Bölümünde de Dr. öğretim görevlisi olarak uygulamada etik ve eleştirel düşünme-akademik yazi dersleri vermiştir. Yine yüksek lisans ve doktorası boyunca Prof. Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü’nde (2011-2018) psikodrama eğitimi almış, ulusal ve uluslararası birçok psikoterapistle çalışarak FEPTO (Federation of European Psychodrama Training Organizations) onaylı psikodramatist ünvanı almıştır. 

2017 yılında sosyal psikolojinin en ünlü kuramlarından biri olan Self-Determination Theory ile, psikodrama teknikleri ve felsefesine dayanarak, grup terapisini birleştirmeyi amaçladığı model önerisini Rochester Üniversitesi’nde geliştirmek üzere New York’a adım atmış, o günden beri de Center for Self-Determination Theory araştırmacılarından biri olarak birçok çalışma ve uygulamada yer almış ve yine doktora sonrası araştırmacı (2018-2019) olarak burada çalışmıştır. Hala kültürlerarası bir motivasyon ve esenlik çalışması yürütmektedir. Şu an biyopsikososyal modelin geliştiği yer olarak bilinen Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi’nde toplum kriz uzmanı olarak çalışmaktadır. 

Aynı zamanda PsychoSocial adında bir eğitim ve danışmanlık firması vardır; burada iş ortaklıkları ile kurumsal, toplumsal ve bireysel esenlik konusunda çalışmalar yapmaktadır. Bu calismalarda bir yandan ruh sagligi alaninda calisanlara girişimcilik ve liderlik becerileri kazandırırken, bir yandan girişimcilere ve liderlere ise psikolojik bilgi ve beceriler kazandırmaktadır. Ayrıca sürdürülebilir insan esenliğini hedefleyen ürün geliştirme, kullanıcı deneyimi ve motivasyonu konusunda da start-uplara danışmanlık yapmaktadır. Türk Psikologlar Derneğinde Travma biriminde 2013-2016 yillari arasinda gonullu olarak çalışmış, Gezi ve Soma gibi toplumun birçok anlamda etkilendiği olaylarda psikososyal destek çalışmalarında aktif yer almistir. Amerikan Psikodrama Derneği’nin üyesi olmakla beraber, araştırma ve üyelik komitelerinde görev almaktadır. 

Son olarak Amerikan Grup Psikoterapileri Derneğinin 2020 yılı zirvesinde Advancing Mental Health erdem bursu kazanmıştır. Bakım verenin kendini ihmali konusunda gönüllü eğitmen olarak 2018’de beri World Human Relief’in koy okullarina yardim projesinde ilk defa WHO’ya adim atmis, o zamandan beri de hem gönüllüsü hem de 2020 itibariyle uluslararası saha koordinatörlerinden biridir. Türkiye’de bir ilk olan Birlikte Çocuk Cinsel İstismarını Önleyebiliriz – #karanlığıarala #birşeysöyleyin yer almistir ve pandemi ile beraber #HayatİçinUmut projesinde Toplum Ruh Sagligi Koordinatörü olarak calismistir.