Sıkça Sorulan Sorular

WHR Hakkında

Dünya İnsani Dayanışma Derneği (İngilizce “World Human Relief”in kısaltması WHR)
yoksulluk, hastalık, açlık, savaş ve felaket durumlarında insanların ihtiyaçlarını
karşılamak, acılarını azaltma, eğitim ve hayat koşullarını iyileştirici ve travmaları
önleyici çalışmalar yapma amacıyla kurulmuş kar amacı gütmeyen bir sivil toplum
kurumudur.

Dünyanın her yerindeki yokluk, yoksunluk çeken ya da travmaya maruz kalmış çocuk ve ailelerdir.

Bizler, yaşanabilir bir dünya için insani sorumluluklarımız olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun amacımız insanlığa ve hayata katkılar sağlayan çalışmalar yaparak sosyal adalet sağlamaktır. Uyguladığımız sürdürülebilir projelerle insanları, toplumu güçlendirmek temel ilkemizdir.

Gönüllü Destek

Projelerde gönüllü olabilmek için üst yaş sınırımız yoktur ancak katılabilmek için gönüllülerin 18 yaş ve üstü olması gerekir. Zor ve yoksul koşullarda çalışıldığından gönüllülerin sağlık durumunun iyi olması beklenmektedir

Saha çalışmalarına gönüllü olarak katılmak için öncelikle sosyal medya proje katılım çağrısıyla sizlere gönderilecek formu doldurmanız gerekmektedir. Başvuran üyeler arasında yöre ve insanına ne fazla katkı yapacak kişilerden ekip seçmeleri yapılmaktadır. Ekipler oluştuğunda bölgenin kültürel dokusuna ve yapılacak çalışmalar uygun hazırlık eğitimleri verilmektedir

  • Afrika projelerine katılmak isteyen gönüllülerimizin öncelikle gidilen ülkeye bağlı olarak gerekli aşıları Hudut ve Sahiller Seyahat Sağlığı merkezlerinden yaptırmaları gerekecektir.
  • Gidilen bölgede temiz içme suyuna erişim sağlanmaktadır.
  • Güvenli ve konfor alanınızın dışına çıkacağınızı, fiziksel ve ruhsal olarak zorlanacağınızı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Konaklama yapılacak yer, projelerin uygulanacağı bölgenin koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Çadır veya benzeri barınaklarda yaşamak gerekebilmektedir.
  • Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yürüttüğümüz “Anadolu Köy Okulları/Çocuk İstismar-Evliliklerini Önleme Projelerine” katılmak için yerel dil bilmek gerekli değildir. Çalışmalarda bize destek olacak yerel tercümanlarımız olmaktadır.
  • Yurtdışı projelerinde iyi derecede İngilizce bilmek zorunludur. Bu projelerin mülakatları gerektiğinde İngilizce yapılır.

Evet. İstanbul dışındaysanız Zoom üzerinden bu eğitimlere katılabilirsiniz.

Projeler

Hayır. Tüm proje çalışmaları gönüllülük ilkesiyle başlar ve tamamlanır.   

WHR yurtiçi ve yurtdışı projelerinin süresi projenin gerçekleşeceği bölgenin şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. 15 ila 45 gün arasında proje ekibinin bölgede kalması gerekebilmektedir.

Yurtiçi ve yurtdışı projelerimize katılmaya uygun bulunan gönüllülerin bölgeye ulaşım masraflarını kendilerinin karşılamaları gerekmektedir.

Konaklama ve yiyecek içecek masrafları WHR tarafından karşılanmaktadır.

Konu ile ilgili yetkili kişilerle toplantılar, ihtiyaç değerlendirmesi sonucunda proje bölgesi belirlenmektedir.

Projelerimize aşağıda verilen hesap numarasına bağış yaparak destek verebilirsiniz:

Projelerimize aşağıda verilen hesap numarasına bağış yaparak destek verebilirsiniz:

TRY: Türkiye İş Bankası / Dünya İnsanı Dayanışma Derneği / TR34 0006 4000 0011 1200 6316 41

EUR: Türkiye İş Bankası / Dünya İnsanı Dayanışma Derneği / TR93 0006 4000 0021 1200 6720 90
Swift: ISBKTRIS

GBP: Türkiye İş Bankası / Dünya İnsanı Dayanışma Derneği / TR33 0006 4000 0021 1200 6721 03
Swift: ISBKTRIS

USD: Türkiye İş Bankası / Dünya İnsani Dayanışma Derneği / TR62 0006 4000 0021 1200 6720 66
Swift: ISBKTRIS

Güncel Projeler için proje ortağı olarak ayni katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için proje duyurusu öncesi iletişime geçmeniz gerekir.

Ayrıca etkinlikler, seminerler, atölyeler vb. düzenlenmesi dahilinde elde edilen gelirin WHR Projelerine aktarılmasını istiyorsanız ya da “Alternatif bir fikrim var!” diyorsanız lütfen iletişime geçiniz.

Bir de Gönüllü Destek bölümünde açıklandığı gibi ekip çalışmalarına katılabilirsiniz. Lütfen bu bölümde yazılanların tümünü dikkatlice okuyunuz.

Proje çalışmalarımızın çoğu eğitim dönemleri dışında, Haziran-Aralık ayları arasında, farklı sürelerde gerçekleştirilmektedir. Yaklaşık tarihler ancak mülakat sonrasında belirlenebilmektedir.

 

Unutmayın ki duyurduğumuz proje ekip çağrısı yalnızca ekip hazırlamak içindir. Asıl proje hazırlığımız arka planda yürütülmekte ve daha fazla zaman almaktadır.

 

Kesin tarihler ilk çağrıdan sonra hem sayfalarımızda, hem de mülakata çağrılacaklara duyurulacaktır.

Konu ile ilgili yetkili kişilerle toplantılar, ihtiyaç değerlendirmesi sonucunda proje bölgesi belirlenmektedir.

Projelerimizde “proje ortağı” olarak destek verecekseniz size özel bir sözleşme hazırlıyoruz.

Ayni destek verecekler için de benzer bir sözleşme hazırlıyoruz.

Nakit katkıda bulunan tüm destekçilerin kayıtlarını tutuyor ancak destekçinin mahremiyetini korumak adına istendiğinde teşekkür belgesi hazırlıyoruz.

Tüm projelerimizi sosyal ağlarda, web sayfamızda, fotoğraf, video ve bilgilendirmelerle anlık olarak izlenebilir kılıyoruz.

Dernek statüsüne geçtiğimiz 2019’dan sonra proje raporu olarak tüm ayrıntıları ve bilgilendirmeleri tüm destekçilerimizle paylaşıyoruz.