» Sıkça Sorulan Sorular

A: WHR Hakkında

WHR nedir?


Dünya İnsani Destek ve Dayanışma projeleri (İngilizce “World Human Relief”in kısaltması WHR) yoksulluk, hastalık, açlık, savaş ve felaket durumlarında insanların ihtiyaçlarını karşılamak, acılarını azaltmak ve sosyal adalet sağlamak amacıyla kurulmuş kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kurumudur.
WHR'nin hedef kitlesi nedir?


Dünyanın her yerindeki yokluk, yoksunluk çeken ya da travmaya maruz kalmış çocuk ve ailelerdir.
Bir STK olarak farkınız nedir?


Biz iyilik yaptığımızı düşünmüyoruz. Yaşanabilir bir dünya için insani sorumluluklarımızı yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Dünyanın neresinde olursa olsun insana destek vererek ve insanlarla dayanışma içinde sorunlara yaklaşıyoruz. Amacımız okullar, klinikler, yollar, eğitime ulaşma, tarım ve çiftlik alanları, şiddeti önleyici ve iyileştirici çalışmalar yaparak sosyal adalet sağlamak. Uyguladığımız sürdürülebilir, gelir sağlama ve eğitime ulaşma amaçlı projelerle insanlara kaynak temin etmek yerine onları üretime yöneltmek temel ilkemizdir.

C: Projeler

Projelerinize nasıl destek olabilirim?


 • Projelerimize aşağıda verilen hesap numarasına bağış yaparak destek verebilirsiniz:

TRY: Garanti Bankası / World Human Relief / TR550006200159400006668562

USD: Garanti Bankası / World Human Relief / TR840006200159400009077035

 • Güncel Projeler için proje ortağı olarak ayni katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için proje duyurusu öncesi iletişime geçmeniz gerekir.
 • Ayrıca etkinlikler, seminerler, atölyeler vb. düzenlenmesi dahilinde elde edilen gelirin WHR Projelerine aktarılmasını istiyorsanız ya da “Alternatif bir fikrim var!” diyorsanız lütfen iletişime geçiniz.
 • Bir de Gönüllü Destek bölümünde açıklandığı gibi ekip çalışmalarına katılabilirsiniz. Lütfen bu bölümde yazılanların tümünü dikkatlice okuyunuz.
Projelerinize katılım ücretli mi?


Hayır. Tüm proje çalışmaları gönüllülük ilkesiyle başlar ve tamamlanır.
Proje saha çalışmalarınız ne kadar sürüyor?


WHR yurtiçi ve yurtdışı projelerinin süresi projenin gerçekleşeceği bölgenin şartlarına göre değişkenlik göstermektedir. 15 ila 45 gün arasında proje ekibinin bölgede kalması gerekebilmektedir.
Projelerde ulaşım ve konaklama nasıl sağlanıyor?


 • Yurtiçi ve yurtdışı projelerimize katılmaya uygun bulunan gönüllülerin bölgeye ulaşım masraflarını kendilerinin karşılamaları gerekmektedir.
 • WHR tüm kaynaklarını projenin hedefleri doğrultusunda kullandığından gönüllülere ulaşım desteği sağlayamamaktadır. WHR bünyesinde çalışmalara katılmayı hedefleyen gönüllülerin en az bir yıl öncesinde masraflar için birikim yapmaları şiddetle önerilir.
 • Konaklama ve yiyecek içecek masrafları WHR tarafından karşılanmaktadır. Yurtdışı projelerinde, proje büyüklüğüne ve bölgeye göre gönüllülerden sabit bir destek miktarı alınabilir.
Psikososyal Destek Proje bölgelerini nasıl seçiyorsunuz?


Konu ile ilgili yetkili kişilerle toplantılar, ihtiyaç değerlendirmesi sonucunda proje bölgesi belirlenmektedir.
Yaptığım katkının doğru yere ulaştığından nasıl emin olacağım?


 • Projelerimizde “proje ortağı” olarak destek verecekseniz size özel bir sözleşme hazırlıyoruz.
 • Ayni destek verecekler için de benzer bir sözleşme hazırlıyoruz.
 • Nakit katkıda bulunan tüm destekçilerin kayıtlarını tutuyor ancak destekçinin mahremiyetini korumak adına istendiğinde teşekkür belgesi hazırlıyoruz.
 • Tüm projelerimizi sosyal ağlarda, web sayfamızda, fotoğraf, video ve bilgilendirmelerle anlık olarak izlenebilir kılıyoruz.
 • Dernek statüsüne geçtiğimiz 2019’dan sonra proje raporu olarak tüm ayrıntıları ve bilgilendirmeleri tüm destekçilerimizle paylaşıyoruz.
Proje çağrınızda tarih belirtilmiyor. Ne zaman belli olacak?


Proje çalışmalarımızın çoğu eğitim dönemleri dışında, Haziran-Aralık ayları arasında, farklı sürelerde gerçekleştirilmektedir. Yaklaşık tarihler ancak mülakat sonrasında belirlenebilmektedir. Unutmayın ki duyurduğumuz proje ekip çağrısı yalnızca ekip hazırlamak içindir. Asıl proje hazırlığımız arka planda yürütülmekte ve daha fazla zaman almaktadır. Kesin tarihler ilk çağrıdan sonra hem sayfalarımızda, hem de mülakata çağrılacaklara duyurulacaktır.

B: Gönüllü Destek

Gönüllü destek için alt ve üst yaş sınırı nedir?


Projelerde gönüllü olabilmek için üst yaş sınırımız yoktur ancak katılabilmek için gönüllülerin 18 yaş ve üstü olması gerekir. Zor ve yoksul koşullarda çalışıldığından gönüllülerin sağlık durumunun iyi olması beklenmektedir.
Afrika'da saha çalışmalarında bizi hangi koşullar bekliyor?


 • Afrika projelerine katılmak isteyen gönüllülerimizin öncelikle gidilen ülkeye bağlı olarak gerekli aşıları Hudut ve Sahiller Seyahat Sağlığı merkezlerinden yaptırmaları gerekecektir.
 • Gidilen bölgede temiz içme suyuna erişim sağlanacaktır.
 • Güvenli ve konfor alanınızın dışına çıkacağınızı, fiziksel ve ruhsal olarak zorlanacağınızı göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Konaklama yapılacak yer, projelerin uygulanacağı bölgenin koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Çadır veya benzeri barınaklarda yaşamak gerekebilmektedir.
Çalışmalara katılmak için yerel dil bilmek gerekli mi?


 • Hayır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yürüttüğümüz “Köy Okulları Projelerine” katılmak için yerel dil bilmek gerekli değildir.
 • Evet. Yurtdışı projelerinde iyi derecede İngilizce bilmek zorunludur. Bu projelerin mülakatları gerektiğinde İngilizce yapılabilir.
WHR projeler öncesi eğitimler sağlıyor mu? Sağlıyorsa, İstanbul dışından bu eğitimlere nasıl katılabilirim?


Evet. İstanbul dışındaysanız skype üzerinden bu eğitimlere katılabilirsiniz.
Yaşım ve sağlık durumum uygun. Nasıl gönüllü destek olabilirim?


Saha çalışmalarına gönüllü olarak katılmak için öncelikle Bize Katılın sayfasındaki formu doldurmanız gerekmektedir. Sonrasında proje takvimine uygun olarak mülakat, ön toplantı, etkinlik öncesi toplantılar için çağrı yapılacaktır.

A: About WHR

What is WHR?


World Human Relief is a humanitarian non-profit endeavor that is solely dedicated to improving living conditions, reducing human suffering and providing social justice by assisting victims of poverty, disease, hunger, war, and disasters.
What is the target audience of WHR?


Children and families all around the world who are suffering from deprivation or exposed to trauma.
What is your difference as an NGO?


We don’t think we are doing charity. We think we are doing our natural responsibility to make our world more livable. We approach the problems in the light of human support and human solidarity wherever in the world there may be. Our goal is to provide social justice by building schools, clinics, roads, providing access to education, creating agriculture and farm fields as well as doing studies on preventive and curative violence. Our main principle is to lead people to be productive rather than supplying limited resources to them with our sustainable, income generation and access to education projects.

B: Volunteer Work

Is there any lower or upper age limit for volunteer work?


To be a volunteer in our projects we do not have an upper age limit however you need to be 18 or older. Good health conditions are expected because of difficult and poor conditions.
My age and health conditions are suitable. How could I be a volunteer?


To work as a volunteer in field work; first of all you need to visit Join Us page and fill the form. Then there will be calls for interview, pre-meeting, pre-project meetings scheduled according to the project calendar.
What are the conditions we should expect for field works in Africa?


 • Volunteers who would like to join Africa projects should get their vaccination first according to the need of the country from General Centers of Health for Borders and Coasts.
 • Access to clean drinking water will be provided in the visited region.
 • Be aware that you will live outside of your comfort zone and it will hard on you physically and psychologically. Accommodation varies depending on the conditions of the project operation. You may face with living in tent or similar accommodation options.
Is it necessary to know the local language to participate in the studies?


 • No. It is not necessary to know the local language in order to participate to "Village School Projects" in Eastern and Southern Anatolian regions.
 • Yes. It is necessary to be fluent in English to participate to our international projects. The interviews for these projects can be conducted in English whenever necessary.
Does WHR give any in-house training before the projects? If so, how can I participate in these trainings from outside Istanbul?


Yes. If you are outside of Istanbul a Skype tele-conference can be arranged.

C: Projects

How can I support your projects?


 • You can help and support our projects by donating to following account numbers:

TRY: Garanti Bankası / World Human Relief / TR550006200159400006668562

USD: Garanti Bankası / World Human Relief / TR840006200159400009077035

 • For ongoing projects you can be a "Project Partner" by doing in-kind contribution. You should Contact Us well advance before the project announcement.

 • If you would like raise funds for WHR projects by organizing seminars, workshops etc. or if you "have an alternative idea” please also Contact Us.
 • You could also join our team as explained in the Voluntary Work section of FAQ. Please read carefully all the information in there.
Is there any participation fee for your projects?


No. All our projects initiated and completed with the voluntary principle.
How long are your project field works?


The duration of national and international projects varies according to region of projects. The project team may need to stay in the region for 15 to 45 days.
Do you provide transportation and accommodation in the projects?


 • Volunteers who are eligible to participate to national or international projects should pay their own transportation costs.
 • WHR spends all its resources for the aim of the project. Therefore WHR cannot support transportation support for volunteers. For volunteers who plan to participate in WHR projects, we strongly advise them to start to have savings at least a year before for the project costs.
 • The accommodation, food and drink expenses will be handled by WHR. For international project, depending on the size of the team and the region a fix amount of contribution might be expected from the volunteers.
How do you choose psychosocial support regions?


After a need assessment, the project region is determined together with local authorities.
How can I make sure that my contribution reaches to the right place?


 • If you are contributing as a “project partner”, we prepare a special contract for you.
 • We prepare a similar contract for in-kind support.
 • We keep records of all cash support, however for the sake of privacy of the contributor, when requested, we prepare a certificate of appreciation.
 • We announce and publish live all of our projects on social networks, in our website with pictures, videos and briefings.
 • After we become an official society in 2019, briefings and details of project reports will be shared with all of our contributors.

Teşvikiye Mh.

Ihlamur Nişantaşı Yolu Sk. No: 56/4

34365 Şişli İstanbul

 • RSS Besleme
 • Instagram Social Icon
 • YouTube Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Facebook Social Icon

© 2015 Dünya İnsani Dayanışma Derneği (DidDer / WHR)