EDUCATION

Van/Başkale, Türkiye’nin en yüksek yerleşim bölgesidir. Sosyokültürel olarak ötekileştirilmiş, kız çocuklarının eğitim alma oranı en düşük, çocuk evliliklerinin ve kadın ölümlerinin yüksek olduğu bir coğrafyadır. Kış koşulları da çok çetin olduğundan eğitime ulaşım oldukça zordur. Bu sebeple bu projenin öncelikli amacı, eğitime ulaşılabilirliği arttırarak daha fazla çocuğun eğitim alma hakkinin gözetilmesi ve eğitime verilen bu destekle erken yasta evliliklerin önüne geçilmesi için önemli bir adım niteliğindedir.

Okul yapımı, 1 anasınıfı, 2 ilkokul dersliği ile birlikte bir öğretmen lojmanına erişim imkânı sağlamıştır. Okul binasının yapımı Millî Eğitim Bakanlığının kriterlerine uygun olarak tamamlanmıştır. Ayrıca, okul iç mobilyaları (sıra, sandalye ve tahta gibi) MEB tarafından karşılanırken, öğrencilerin tüm eğitim materyal ihtiyaçları (kütüphane, kitap, kalem, defter ve çanta gibi) WHR ve çalışma ortakları tarafından temin edilmiştir.

Proje süresince WHR ekibi bölgedeki tüm çalışmalara katkı sağlamıştır. İnşaat ekibine okul yapımında yardımcı olmanın yanı sıra, köy çocukları ile her gün 3`er saatlik psikososyal destek çalışmaları da yürütmüşlerdir. Köy halkı tarafından evlerinde misafir edilen WHR ekibi ve köy halk arasında güçlü bir bağın oluşması sosyal değişimin ana nedenlerinden biri olmuştur. Her bir WHR ekip üyesi aile ve çocuklar için eğitim almanın önemi konusunda iyi bir rol model teşkil etmiştir. Köy halkı da zorlu köy şartlarında yaşamanın gereklilikleri konusunda ekip üyelerine öğretici ve oldukça geliştirici örnek olmuştur.

Client:

WebGeniusLab

Date:

June 12, 2020

Categories:

Education

Tags:

Education, Help